Ing. Jaroslav Korečko, PhD.
Dňa 12.10.2015 sa študenti Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove v rámci realizácie projektu KEGA 058PU-4/2015 zúčastnili exkurzie v štátnom podniku Mincovňa Kremnica. Súčasťou prehliadky bola najskôr prezentácia historických aj súčasných faktov o mincovni, výrobe mincí, procesoch prípravy zliatin v minulosti a dnes a pod. Mincovňa tiež ponúkla študentom v rámci svojej expozície prehliadku starej a novej raziarne. Cieľom exkurzie bolo oboznámiť študentov s dôležitosťou existencie raziarne z hľadiska štátu i z hľadiska medzinárodného.
Študenti sa v rámci prezentácie zo strany sprievodcu expozíciou najskôr dozvedeli základné informácie z histórie aj súčasného fungovania Kremnickej mincovne.
Mincovňa je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov v Európe aj vo svete. Oblasť dnešnej Kremnice bola už v minulosti známa bohatými náleziskami vzácnych kovov, predovšetkým zlata. V 14. storočí sa z Kremnice stalo v Uhorsku, práve vďaka týmto náleziskám, slobodné kráľovské mesto s privilégiom na prevádzkovanie mincovne. Prvé mince (dukáty) podľa vzoru mincí z Florencie sa začali raziť zo zlata. Podľa historických záznamov predstavovali dukáty najvýznamnejšiu menu v strednej Európe a za celú históriu sa ich vyrazilo približne 21 miliónov kusov (s vysokou rýdzosťou zlata). Na konci 15. storočia začala mincovňa (ako jedna z prvých) raziť aj strieborné toliare.
Mincovňa v Kremnici sa stala miestom zrodu prvých slovenských mincí v roku 1993. V roku 2008 vyrazila aj prvé slovenské euromince, v novej modernej raziarni v historickom centre mesta.
Po krátkej prezentácii a diskusii študentov so sprievodcom expozíciou, pokračovala exkurzia prehliadkou priestorov starej raziarne. Študenti so záujmom sledovali technologický proces spracovania mincových zliatin prostredníctvom razby. Najskôr pomocou raziacich strojov typu Uhlhorn poháňaných parným strojom a používaných v časoch Rakúsko-Uhorska. Neskôr za pomoci strojov Vulkan a Schuller používaných v ČSR.
Po absolvovaní jednotlivých ukážok v starej raziarni sa študenti v rámci exkurzie presunili do priestorov novej raziarne. Nová raziareň mincí bola dokončená v roku 1984 v rámci nového závodu mincovne. Razba mincí v starej raziarni sa postupne skončila v roku 1986. V starej raziarni zostalo posledných päť Vulkanov. Na dvoch z nich sa dodnes razia najmä vojenské dištinkcie a odznaky.
Nová raziareň vznikla generálnou rekonštrukciou výrobných priestorov v pôvodnej budove v historickom centre Kremnice, kde Mincovňa stojí už od polovice 15. storočia. V tejto prevádzke v závere roka 2008 vyrazila Mincovňa Kremnica prvé slovenské euromince. Priestory raziarne, ktoré patria medzi najdôležitejšiu časť mincovne, sú od jesene 2008 sprístupnené verejnosti ako súčasť expozície mincovníctva. Študenti tak mali jedinečnú možnosť vidieť nové, moderné raziace stroje priamo pri razení mincí, ako aj následné balenie mincí a ich prípravu na distribúciu.
V závere prehliadky mohli študenti v podnikovej predajni vidieť, že Mincovňa Kremnica patrí medzi mincovne, ktorých produkcia nie je zameraná len na výrobu mincí a medailí. Kvalitné technologické vybavenie jej umožňuje vyrábať aj vysokokvalitné plakety, žetóny, odznaky, prívesky, kravatové spony, známky, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rády a mnohé iné produkty.
Všetky takéto produkty dokážu pracovníci vytvoriť s najnáročnejšou vysokou plastikou, v ľubovoľných tvaroch, veľkostiach a povrchových úpravách (pozlátené, postriebrené, farbené, patinované a pod.). Produkty sa zhotovujú z drahých a farebných kovov ako zlato, striebro, meď, mosadz, hliník a iné.
Po absolvovaní exkurzie zhodnotili študenti svoje dojmy pozitívne. Ocenili nadobudnuté informácie o výrobných procesoch, zákazkách podniku, distribúcii vyrobených mincí a pod; pohľad do histórie fungovania mincovne; ako aj možnosť nahliadnuť do jej súčasných prevádzok.